Gry pamięciowe dla dzieci

Najlepiej uczyć się przez zabawę. Ta prawda znana nie od dzisiaj znajduje doskonałe zastosowanie na zajęciach przedszkolnych i szkolnych wśród młodszych dzieci. Te jeszcze nie posiadają umiejętności długiego skupiania się na zadanych czynnościach, nie są też w stanie przyswajać dużych partii materiału. Dlatego uczone są poprzez zabawę. Pod tym pojęciem kryje się wiele metod jakie wykorzystuje dydaktyka szkolna. W tym również uwzględnia się procesy pamięciowe.

Powiązanie doznań wzrokowych- obrazkowych z pojęciami i wrażeniami słuchowymi daje zadowalające afekty. A gdy przy tym dziecko nie czuje się znudzone, czerpie przyjemność i bawi się, to przyswaja wiedzę mimowolnie. A co najważniejsze pozostaje ona w jego pamięci na bardzo długo. Takie samo zadanie mają do spełnienia gry pamięciowe. Dzięki nim następuje rozwój pamięci wzrokowej, dają rozrywkę, uczą pewnych reakcji no i ćwiczą ogólne procesy zapamiętywania. Korzystają z nich maluchy zasiadające do komputera, ale nie tylko w postaci komputerowej korzysta się z gier pamięciowych. Można je organizować w szkole przy pomocy prostych materiałów dydaktycznych jak i w domu stosując trening pamięciowy dla dziecka, poprzez prostą grę słowną.

Takich propozycji jest mnóstwo od łatwych gier w karty dostępnych on- line na stronach z grami pamięciowymi skończywszy na grach logicznych. Czy warto zachęcać dziecko do korzystania z takich gier? Czy czai się za tym jakieś niebezpieczeństwo? W kwestii trenowania pamięci jak najbardziej tak. W ten sposób następuje jej mimowolne ćwiczenie. Zawsze warto kontrolować jakiego typu są to gry. Może to być odnajdowanie takich sam par kart, układanie kart według zapamiętanego schematu, ponadto zapamiętywanie ułożenia kolorowych kulek na planszy i odkrywanie dużych i małych liter.

Takich gier z kategorii „memory” jest w sieci sporo, o różnym stopniu trudności, także dla dorosłych. Można też organizować rodzinne gry na poprawę kondycji pamięci. Może to być zapamiętywanie jak najdłuższej sekwencji słów w jednym zdaniu lub też wspólne układanie historyjki, którą każdy z graczy musi powtórzyć od początku i ułożyć cześć dalszą. Również gry karciane poprawiają pamięć, także wzrokową.