Jak poprawić pamięć długotrwałą i krótkotrwałą

Pamięć długotrwała jest niczym innym jak zbiorem zapamiętanych przez nas w ciągu całego życia treści. Jest o wiele lepsza niż pamięć komputera, ponieważ uważa się, że jest nieograniczona i może przechowywać wiadomości przez bardzo długi czas. Z kolei pamięć krótkotrwała przechowuje informacje przez krótki czas w niektórych przypadkach jest t zaledwie kilka sekund. Właściwie od razu doznania i wspomnienia z pamięci krótkotrwałej przechodzą do długotrwałej. Nie zawsze udaje się zapamiętać wszystko, a bywa też i tak, że nie mamy świadomości, że udało się nam coś zakodować dopóki nie powstanie bodziec, jaki sprawia uaktywnienie się tych wspomnień.

Jeśli jednak zdarza się nam zapomnieć imię osoby, którą poznaliśmy przed momentem albo wchodzą do sklepu uświadamiamy sobie, że nie wiemy co mamy kupić to czas by poprawić pamięć krótkotrwałą. To ona jest odpowiedzialna za takie drobiazgi, warto więc zadbać o jej dobrą kondycję by nie denerwować się bez powodu. Co można zrobić dla poprawy pamięci krótkotrwałej?

Rzeczy do zapamiętania łączymy w grupy lub wyobrażamy sobie różne obrazy tak by później je przywołać. Pamięć mieści tylko jeden wizerunek, jednak ten zbudowany jest z szeregu informacji. Natomiast by móc przedłużyć czas przechowywania informacji w pamięci krótkotrwałej należy stosować powtarzanie. Jeśli mamy coś szybko zapamiętać należy starać się odwrócić swą uwagę od takich rozpraszaczy jak radio bądź telewizja. Tymczasem pamięć długotrwała przyswaja informacje na dłuższy czas, a wyniki jej treningu zauważalne są dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. By mogła ona dobrze funkcjonować należy dbać o odpowiednią ilość snu. Dieta z kolei musi być bogata w potas i magnez.

Skutecznym ćwiczeniem na pamięć długotrwałą jest codzienne zapamiętywanie jednej informacji może to być numer telefonu, zwrotka z tekstem piosenki, partia słówek z języka angielskiego czy też daty urodzin znajomych. Każdego dnia powinna być to nowa informacja, przy czym cały czas powtarzamy wiadomości z dni poprzednich. Dobrym pomysłem jest także stymulowanie obu półkul mózgowych naraz poprzez rysowanie dwoma rękami w jednej chwili. To wpływa na poprawę pamięci jak też na rozwój percepcji słuchowej, która zazwyczaj jest gorzej rozwinięta niż pamięć wzrokowa.