Przykłady mnemotechnik

Mnemotechniki to metody na lepsze zapamiętywanie. Mało tego dzięki nim jesteśmy w stanie usprawnić system przechowywania w naszych umysłach informacji jak też wpłynąć na ich lepsze odtwarzanie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Stymulują one obie półkule mózgowe do efektywniejszego działania. Polega to na połączeniu funkcji półkuli lewej odpowiedzialnej za umiejętności analityczne i logiczne z funkcjami półkuli prawej, czyli kreatywnością. Jak poprawiać pamięć krótkotrwałą i długotrwałą przy pomocy tychże technik?

Mnemotechniki znane są niemalże od starożytności. Ułatwiają zapamiętywanie długich tekstów i dużych partii materiału o różnej charakterystyce. Posługują się one strategiami zapamiętywania takimi jak: skojarzenia, zabawne wierszyki, akronimy. Sposób na skojarzenia wymaga od uczącego się łączenia nowo poznanych informacji z tymi, które już udało się zapamiętać. Układy skojarzeń mogą tworzyć daty historyczne, imiona, czy też całe opowiadania czy nawet przemowy. Ponadto wśród mnemotechnik często stosowanych wymienia się porządkowanie materiału na zasadzie podobieństw znaczeniowych lub fonetycznych.

Zapamiętywanie przy użyciu kształtów, kolorów, symboli, obrazów i dźwięków. Stosowanie skrótów językowych gdzie połączenie pierwszych liter wyrazów utworzy zdanie bądź słowo. Mnemotechniki oparte na wyobrażeniach. W ogóle intensywne wyobrażenia towarzyszą wszystkim mnemotechnikom. Dzięki nim możliwe jest połączenie zapamiętywanego przedmiotu z okolicznościami jakie mu towarzyszą jak też łączyć go z kolejnymi elementami. W ten sposób nauka następuje poprzez tak zwane łańcuchy. Posłużą nam one szczególnie do zapamiętywania list informacji. Można się ich uczyć przy pomocy prostych skojarzeń lub też tworzyć historyjkę, w której zostaną użyte wiadomości z listy.

Warto także wypróbować technikę wieszaka zwaną też techniką haków. Przyswajany materiał jest oparty na tak zwanych słowach wieszakach do których doczepia się informacje. Każda osoba tworzy własne słowa, najlepiej jeśli będzie ich nie więcej jak 20. Badania dowodzą, że osoby stosujące mnemotechniki do ćwiczenia pamięci, zapamiętują do 7 razy więcej informacji niż osoby nie posługujące się nimi.