Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Jak szybko uczyć się na pamięć? | Poprawa pamięci

Szybka i skuteczna nauka na pamięć

Uważa się, że nauka na pamięć nie jest dobrym sposobem przyswajania nowej wiedzy. Stawia się raczej na czytanie ze zrozumieniem pozwalające jak najwięcej zapamiętać z przyswajanego materiału. Temu służą liczne techniki mnemoniczne, oparte na skojarzeniach czy też wyobrażeniach. Ponadto wiele definicji można przyswoić i nauczyć się ich wypowiadania własnymi słowami tak by sens przekazu pozostał taki sam. Jednak wiele rzeczy a zwłaszcza wiersze czy fragmenty tekstów trzeba nauczyć się na pamięć. Chodzi o dokładne wyuczenie się słowo, po słowie, zdanie po zdaniu, czy zwrotka po zwrotce. Niestety nie każdemu z nas przychodzi to z łatwością. Najczęściej to dzieci i młodzież szkolna przyswajają wiele tekstów na pamięć. Jak ułatwić sobie to zadanie?

Nagrywanie tekstu
Odczytujemy wiersz z odpowiednią intonacją, jednocześnie nagrywając go na jeden z nośników informacji. Następnie odsłuchujemy go kilkakrotnie powtarzając co pewien czas samodzielnie bez nagrania. Po pierwsze już chwili czytania zapamiętujemy wiele słów a po drugie ćwiczymy pamięć słuchową. Ta metoda jest polecana głównie dla tekstów krótkich jak wiersze, teksty piosenek itp.

Zapamiętywanie dłuższych tekstów
Musi być oparte na świadomym ich powtarzaniu i zrozumieniu tego czego przyszło się nam wyuczyć na pamięć. Dodatkowo, niech ten tekst nie będzie jednolity i jednobarwny. Warto stosować podkreślenia, zaznaczenia przy pomocy markerów, naklejek itd. Powinien być atrakcyjny wizualnie dla naszego mózgu. Angażujemy wtedy pamięć wzrokową, co pozwala utrwalać partie słowne podwójnie – czytając je i jednocześnie zapamiętując wyróżniki kolorystyczne.
Przy powtarzaniu tekstu czy innych informacji, jakich uczymy się na pamięć, koniecznie trzeba wysilić mózg i przypomnieć sobie jak najwięcej. To jest jaki się zaczyna a jak kończy, o czym jest, jak wyglądał sam proces jego przyswajania, wspomniane zaznaczenia kolorystyczne czy modulację głosową jeśli był odczytywany na głos. To wszystko jest bardzo ważne.

Zapamiętywanie rozmaitych wierszy, tekstów czy nawet dowcipów jest idealnym sposobem na przyjemny trening mózgu dla osób dorosłych. Ponadto rozliczne krzyżówki, rebusy, łamigłówki a nawet rozwiązywanie sudoku, może pomóc usprawnić zapamiętanie oraz koncentrację.