Rozwijanie pamięci wzrokowej i fotograficznej

Pamięć to nie tylko to co uda się nam wyuczyć w procesie powtarzania lub wszystkie wiadomości jakie usłyszymy. W procesach zapamiętywania aktywnie uczestniczy narząd wzroku. O niektórych osobach wręcz mówi się, że mają pamięć fotograficzną, potrafią z dużą dokładnością zapamiętywać obrazy, twarze, z łatwością odnajdują drogę w mieście pamiętając układ ulic z map itp. Tak naprawdę każdy z nas posługuje się pamięcią wzrokową, jednak nie wszyscy w równym stopniu. Może to jest kwestia, słabego jej wykształcenia się? Trzeba ją zatem ćwiczyć by łatwiej rozpoznawać osoby na ulicy, zapamiętywać kolorowo oznaczony tekst w zeszycie czy książce.

Trenować powinni wszyscy w każdym wieku, są także ćwiczenia dla osób starszych, pomagające im poprawiać kondycję pamięci wzrokowej. Należy tutaj wspomnieć o pamięci ikonicznej czyli używanej przez nas do rozpoznawania impulsów działających na nasz wzrok przez krótki czas zanim te zostaną zapisane w pamięci krótkotrwałej lub długotrwałej. Ćwiczenia dla dzieci na pamięć wzrokową polegają na prezentowaniu rysunków, na których dana osoba skupia się przez około 30 sekund a następnie odpowiada na zadanie pytania. Będą one dotyczyć każdego elementu jaki znajdował się na obrazku.

Chodzi o to by wyłapać jak najwięcej szczegółów łącząc informację docierającą do mózgu z wrażeniem wzrokowym. Można stosować technikę o nazwie tele-gra. Zadanie to polega na zapamiętywaniu położenia poszczególnych obrazków, które układa się rysunkami do dołu a następnie odkrywa i znów zakrywa, by potem sprawdzić jak dziecko zapamiętało położenie konkretnych z nich. Najpopularniejszą zabawą kształtującą pamięć wzrokową jest odnajdywanie różnic w rysunkach i dorysowywanie brakujących.

Inną metodą na trenowanie pamięci wzrokowej u dziecka są puzzle. Polega ona na pokazywaniu obrazków, które następnie tniemy na kawałki a dziecko musi z nich ułożyć zapamiętany wcześniej rysunek. Ćwiczenia pamięci fotograficznej są bardzo istotne zwłaszcza w wieku dziecięcym. Nie występuje ona u wszystkich, jest nim obdarzonych około 5 % dzieci a u dorosłych występuje niezwykle rzadko. Pozwala niemalże idealnie odtworzyć widziany obraz czy miejsce.