Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Ćwiczenie pamięci w starszym wieku | Poprawa pamięci

Ćwiczenia pamięciowe dla osób starszych

Utrzymanie aktywności intelektualnej przez całe życie nie jest zadaniem, tak łatwym, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza u osób na co dzień pracujących fizycznie i nie poddających swego umysłu wysiłkowi mentalnemu. Procesy starzeniowe dotyczą przede wszystkim naszego mózgu, nie tylko zmarszczki na twarzy informują nas o spadku kondycji i upływie czasu. Możemy to zauważyć po tym jak łatwo zapominamy, ciężko przychodzi nam skupianie się na czytaniu trudniejszych tekstów, czy nawet pisanie.

U osób starszych jest to szczególnie zauważalne więc zanim wejdziemy w słuszny wiek, warto pomyśleć o ćwiczeniach wspomagających pamięć. Dzieciom proponuje się gry pamięciowe a co dla babci i dziadka? Są różne sposoby na usprawnienie funkcji psychicznych. Chodzi przede wszystkim o to by wysilić naszą pamięć. Dlatego stosuje się proste ćwiczenia. Wśród takich znajdują się polecenia by przerysować łatwy obrazek o geometrycznych kształtach, spojrzawszy na niego 1 raz. Następnie zadania mają stymulować wyobraźnię, dlatego jednym z ciekawszych ćwiczeń jest wyobrażenie sobie brakujących elementów na przykład w sześcianie i odpowiedź na pytanie ile z nich potrzeba by powstał pełny sześcian.

Są to również pytania, dotyczące życia codziennego, podaje się nazwiska znanych osób a badany ma do nich przyporządkować imiona. Takie doskonalenie można wykonać samodzielnie w domu posiłkując się gotowymi testami na usprawnianie procesów pamięciowych. Znaczne postępy w lepszym zapamiętywaniu są widoczne jeśli stosuje się różnorodne techniki zapamiętywania.

Doskonałą metodą na utrzymanie swej pamięci w dobrej kondycji na stare lata, jest zwyczajne rozwiązywanie krzyżówek. Na początek można zacząć od łatwych typu wykreślanki, rozsypanki słowne, to pomaga ćwiczyć koncentrację. Następnie przechodzimy do trudniejszych łamigłówek, z czasem zauważamy, że zapamiętywanie haseł idzie nam coraz lepiej, a przekłada się to również na życie codzienne. Pobudzać pamięć można korzystając z internetowych treningów pamięciowych, wystarczy zalogować się i utworzyć swoje konto. Ćwiczenia w zapamiętywaniu dla seniorów wspomagają: metoda loci oparta na skojarzeniach, wieże Hanoi, labirynty, zagadki obrazkowe, , metody haseł, miejsca i łańcuchowe kojarzenie.